V Enviropolu proběhlo cvičení požáru elektromobilu

23. 8. 2022

Enviropol v neděli 21. srpna propůjčil svůj areál profesionálním hasičům. Ti zde simulovali požár elektromobilu a zjišťovali, zda jsou na případný zásah připraveni.

„Jako přední zpracovatel elektroodpadu jsme si vědomi, co baterie v těchto zařízeních dokáží způsobit a jak je složité takový požár hasit. Této problematice se podrobně věnujeme a proto jsme rádi, že si hasiči ke cvičení vybrali právě náš závod. Bylo zajímavé sledovat jejich profesionální zásah včetně použité záchranné techniky,” vyjádřila se manažerka Enviropolu Martina Palicová. 

Hašení elektromobilu si jako téma cvičení hasiči vybrali proto, že počet elektromobilů v Česku neustále roste. S tímto specifickým hašením prozatím nemají tolik zkušeností. „V dnešní době se elektromobily rozmáhají, hašení elektromobilů považujeme za velkou výzvu. V republice podobná cvičení probíhají, snažíme se nezůstat pozadu a chceme být připraveni na tento typ zásahu,” vyjádřil se velitel požární stanice Jihlava Jaromír Poul.

Hasiči nejdříve z elektromobilu vyprostili zraněnou osobu a poté pomocí dýmovnice simulovali požár auta. „Požár jsme tlumili pomocí vodních proudů. Na místo byl dopraven upravený kontejner, do kterého jsme vůz zatáhli a následně zatopili vodou. Elektromobil by zůstal v kontejneru naplněným vodou dokud by nepřestal hořet,” přiblížil velitel požární stanice. 

Během cvičení přišli hasiči na některá drobná zlepšení, které pomohou při hašení a manipulaci s poškozeným vozem. „Automobil je těžko řiditelný a přístupný, potřebujeme proto učinit několik úprav. Dále zjišťujeme, za jak dlouho jsme schopni zaplnit kontejner při standardním tlaku hydrantu. To vše je pro nás velkým přínosem,” uzavřel Jaromír Poul.